esmaspäev, 4. aprill 2011

Saame koos Peipsimaa meistriteks Ida-Virumaa õppereis

Projekti "Saame koos Peipsimaa meistriteks" raames toimus esimene õppereis Ida-Virumaale. Reis algas Lohusuu eesti ja vene küladega, kus sai kuulda lugusid magasiaidast ja sepisristidest. Edasi viis tee Avinurmesse.
Teile, kes te sealkandis ammu käinud pole, võib kinnitada, et susla oli oma koha peal lahkelt reisijaid ootamas ning Avijõe kaldal seisev Kalevipoeg  valmis västraga haugi lööma.

Varbad kevadisest lumeveest märjad astusime sisse Puiduaita, kus meid üllatati, mis seal salata, pilgeni täis serveeritud viinapitsidega. See oli õige menukas asi; meie bussijuht võttis lausa paar pitsitäit. No eks see üks hõrk jook olnudki- jõhvikaga serveeritud vahtramahl!

Kui Puiduaidast laastukorvid ostetud, suundusime Avinurme Elulaadikeskusesse, kus tore giid Küllike meile laastukorvide elust ja kohalikust olust põnevaid lugusid jutustas, lõpuks Avinurme leivaahjudest hõrku leiba ja vürtsikat kõrvitsa-paprika suppi pakkus.

Kui Avinurme Elulaadikeskuses laastu ja tünnimeistrite vanad tegemised ja uued plaanid nähtud-kuuldud, suundusime Iisakusse. Tee sinna oli õige lustlik tänu meie giidile, Anne-Ly Ferselile, kes meile vadja keelt õpetas ja vadjakeelseid muinasjutte vestis. Kuigi meie seltsonnas oli nii eestlasi, venelasi kui soomlasi, läks kambapeale muinasjuttude tõlkimine üsna visalt. 
Iisakus tervitasid meid kevadiselt Iisaku kuulsad toonekured ja muuseumirahvas, kus kogusime teadmisi poluvernike kohta, kuulasime lugusid Jõuga kääbaskalmistu leidudest ning imetlesime Kuremäe nunnade tikitud Iisaku pritsumeeste lippu.

Kuremäe klooster oma uhkes hiilguses oli muljetavaldav. Ilmutustest ja pühakutest ning  kloostri elust ja ajaloost rääkis meile Kuremäe kloostri nunn. Kui pühalt allikalt vesi koju kaasa võetud jõudsime veel enne pimedat Vasknarva kloostris käia, üle Narva jõe Venemaad kiigata, ordulinnuse varemeid näha ning oligi aeg tagasi pöörduda.




Koolitusreis toimus projekti “Saame koos Peipsimaa meistriteks” raames. Projekti viib läbi MTÜ Piiri Peal ja toetab Integratsiooni ja Migratsiooni Sihtasutus Meie Inimesed, Euroopa Kolmandate Riikide Kodanike Integreerimise Fond, Kultuuriministeerium, Euroopa Liit.

1 kommentaar:

  1. meeldis, et reisil oli eesti-vene- eesti tõlk kaasas. kõik said aru. aitäh!

    VastaKustuta